عضویت ورود

گزارش تصویری از زمین لرزه سال 2015 در نپال

گزارش تصویری از زمین لرزه سال 2015 در نپال

در تاریخ ۲۵ آوریل ۲۰۱۵ میلادی در ساعت ۱۱:۵۶ به وقت محلی، زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۷٫۹ ریشتر کشور نپال را لرزاند.

مرکز این زمین‌لرزه در حدود ۲۹ کیلومتری جنوب‌شرق منطقه «لامجونگ» کشور نپال و کانون آن در عمق ۱۵ کیلومتری سطح زمین بود. قدرت و دامنه تخریب این زلزله به حدی بود که علاوه بر ۲۱ منطقه از ۷۵ منطقه مسکونی نپال، کشورهای همسایه همچون هند، تبت، بنگلادش و پاکستان را نیز به نسبت دوری و نزدیکی آنها از مرکز اصلی وقوع زلزله تحت الشعاع خود قرار داد و منطقه «لامجونگ»  در کانون زمین لرزه با خاک یکسان شد.

مقامات نپال در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ تعداد کشته شدگان در زلزله را بیش از ۷۳۰۰ نفر اعلام کردند و تعداد بیش از ۱۰۰ قربانی از کشورهای هند و چین که در مجاورت نپال قرار داشتند، اعلام شد. همچنین در اثر سقوط بهمن در محدوده اورست نیز دست کم ۱۸ نفر کشته و ۶۱ نفر زخمی شدند. بر اثر وقوع این زمین لرزه، با این تعداد کشته در یک روز، کوه اورست مر‌گبارترین روز خود را در طول سالیان گذشته تجربه کرد.

زلزلهٔ نپال همچنین به ویرانی ده‌ها بنای باستانی، معبد و زیارتگاه تاریخی این کشور  و واژگونی برج  معروف «دارهارا» و معبد قرن ۱۹ هندوها در کاتماندو انجامید که جزو میراث جهانی سازمان علمی، فرهنگی ملل متحد (یونسکو) بود. شدت تخریب در مرکز تاریخی کاتماندو نیز که از سوی یونسکو به عنوان میراث فرهنگی اعلام شده به حدی بود که دیگر قابل تشخیص نبود.

این زمین‌لرزه که قویترین زلزله پس از زمین‌لرزه بیهار در سال ۱۹۳۴ محسوب می‌شود،  در حالی اتفاق افتاد که یک هفته قبل از آن، نزدیک به ۵۰ کارشناس زلزله از نقاط مختلف جهان کنفرانسی در کاتماندو برگزار کردند که هدف آن آمادگی برای وقوع زمین‌لرزه و بهبود شرایط ساختمان‌سازی در این شهر اعلام شده بود . شهر کاتماندو تراکم جمعیت بالایی دارد و مسائل ایمنی در ساخت بسیاری از ساختمان‌هایش رعایت نشده است.

از ساعت‌های اولیۀ وقوع این زمین لرزه، تعداد زیادی از عکاسان حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای نپالی و بین المللی در محل حاضر شدند و عکس‌های زیادی از این حادثه در خبرگزاری های بین المللی مخابره شد. عکس‌هایی که در این‌جا منتشر می شود حاصل تلاش Rajesh Dongol یکی از عکاسان نپال در ثبت این واقعه است.

Rajesh Dongol متولد 1977 در نپال و دانش آموخته رشته عکاسی از مدرسه ارتباطات خلاق کاتماندو است.

عکس از: : Rajesh Dongol
نویسنده : پریسا رحیمی

نظرات (0)