عضویت ورود

عکاسی و جنگ:اولین برخورد

عکاسی و جنگ:اولین برخورد

در نیمه دوم قرن نوزدهم ,عکاسان با دو فرصت برای ورود به میدان جنگ مواجه شدند:«جنگ کریمه»۱(۱۸۵۳-۱۸۵۵) و«جنگ داخلی آمریکا»۲(۱۸۶-۱۵۸۶).در ابتدا,این عکاسان در کنار نقاشان و تصویر سازان که به صورت سنتی تصاویر جنگ را خلق می کردند شروع به کار کردند.در نهایت,عکاسان جایگزین تمام هنرمندان شدند.

«جنگ کریمه»۳:

جنگی بدون خشونت

این جنگ, در اکتبر ۱۸۵۳,با مبارزه روسیه علیه ترکیه آغاز شد,اما چند ماه بعد فرانسه و انگلیس به طرفداری از ترکیه وارد این جنگ شدند.در بهار ۱۸۵۵,ملکه ویکتوریا از «راجر فنتون»۴ ,عکاس رسمی خانواده سلطنتی خواست تا در مقابل تصویری منفی که روزنامه نگاران از جنگ ارائه کرده بودندگزارشی تهیه کند.ماشین یک تاجر شراب تبدیل به یک لابراتوار شد تا وسایل و غذاهای فنتون را جابجا کند.آب و هوا برای «وت کلودیون پروسس»۵ عالی بود.هم برای به وجود آوردن« شیشه های حساس به نور»۶و هم برای نگهداری و بررسی «نگاتیو های شیشه ای»۷."تا شروع بهار,شرایط نور و دما دقیقا چیزی است که هر عکاسی به آن احتیاج دارد."
عکس‌های فنتون نشان دهنده چیزی است که امروزه به آن جنگ «تمیز»۸ گفته می شود.در آنها جسدی وجود ندارد.صحنه ها نشان دهنده قبل یا بعد از عملیات است.به دلایل تکنیکی و اهداف تبلیغاتی ,تمام صحنه ها طراحی شده است. به دلیل گرمای هوا فنتون صبح های زود به همراه راهنمایان عکاسی ارتش مانند«لرد راگلان»۹ از انگلستان,«عمر پاشا»۱۰ از ترکیه و ژنرال«پلیزیه»۱۱ از فرانسه ,عکاسی می کرد.
تقریبا ۳۰۰ عکس به انگلستان رسید که در نمایشگاه لندن به نمایش گذاشته شد و در روزنامه ها مورد استقبال قرار گرفت.خانواده سلطنتی بیش از ۲۰ عکس را به جشنواره جهانی در پاریس بردند.«ناپلئون سوم»۱۲ که به شدت از عکس‌ها خوشش آمده بود تصمیم گرفت عکاس خود را به «کریمه»۱۳ بفرستد.«جیمز روبرتسون»۱۴,یک انگلیسی دیگر,کار فنتون را به پایان رساند.او در حدود ماه جون ۱۸۵۵,به کریمه رسید و تا ۱۸۵۶ در آنجا ماند.بعد از فتح «سباستوپول»۱۵ در ۸ سپتامبر ۱۸۵۵,و ترک نیروهای متفقین, «روبرتسون»۱۶,به کمک شوهر خواهر خود,«فلیس بااتو»۱۷ ,توانست به شهر وارد شود و از ویرانه هایی که روسها به جا گذاشته بودند و ساختمان هایی که هنوز به دست متفقین ویران نشده بودند و مناظر« پانورامیک»۱۸ آن جا عکاسی کند.
به دنبال پیروزی بر روسها وزارت جنگ فرانسه«ژان چارلز لانگ لویی»۱۹,یک نقاش نظامی فرانسوی و متخصص در چشم انداز های جنگی,را به «کریمه»۲۰ فرستاد. همراه بایک عکاس جوان به نام«لئون اوگن مدین»۲۱,«لانگ لوئی»۲۲ در ۱۳نوامبر دقیقا قبل از شروع سرمای زمستان به آنجا رسید,و از پایگاه های نظامی و بنادر«سباستوپول»۲۳ قبل از اینکه خراب شوند عکاسی کرد.
در کنارتمام مناظر عکاسی شده,۱۴تصویر از برج «ملکف»۲۴ نقطه آغازی برای «پانوراماهایی از محاصره سباستوپول»۲۵ بود,که در اگوست ۱۸۶۰در «کاخ الیزه»۲۶ برای عموم به نمایش در آمد.


جنگ داخلی آمریکا:

اولین عکس های خشونت

بین سال های ۱۸۶۱تا ۱۸۶۵ ,ایالت متحده آمریکا تبدیل به صحنه جنگی بین شمال و جنوب آن بر سرمسئله برده داری بود.«متیو برادی» ۲۷ یک عکاس پرتره معروف و صاحب چندین استودیو برای یک کار ماجراجویانه آماده شد.او بیشتر از بیست دستیار استخدام کرد و قصد داشت با فروش عکس های گرفته شده مخارج این کار را تامین کند،عکس هایی که عموما از نیرو های جنوب گرفته شده بود. برای اولین باراین تصاویر، تصویری عینی از خانه هاوسرزمینهای سوخته ,اجساد فراوان و در کل وحشت جنگ را در افکار عمومی ایجاد کرد.عکس ها نشان دهنده زندگی روزانه سرباز ها ونتایج جنگ بود.عکاسان تلاش می کردند که به این کار خود ارزشی استثنایی به عنوان یک مدرک تاریخی بدهند.
اما این کار تبدیل به تجربه تلخی برای «برادی» که دوست نداشت دستیارانش عکس های خود را به نام خود امضا کنند,شد.«الکساندر گاردنر»۲۸,که «برادی» اداره استودیو خود در واشنگتن را به او سپرده بود ,تصمیم گرفت که مستقل کار کند. بعد از او«تیموتی اوسولیوان»۲۹ و «جورج ان بارنارد»۳۰ نیز چنین کردند.این جنگ باعث اولین مشارکت بین عکاسان و ارتش شد,مشارکتی که در طول جنگ جهانی دوم شکوفاگردید.«گاردنر»۳۱ در این زمان به عنوان عکاس رسمی ارتش در«پوتوماک»۳۲ استخدام شد.در سال ۱۸۶۶ ,اوکتاب «طراحی جنگ»۳۳ که شامل ۱۰۰عکس بود را چاپ کرد.۴۴عدد از این عکس ها به«اوسولیوان»۳۴ که دستیار «گاردنر»۳۵ بود, نسبت داده شده است.
از آنجایی که هزینه عکاسی پایین آمده بود,تعداد بیشتر و بیشتر مردم توانستند عکس ها را ببینند و از آنها لذت ببرند.خلق بسیاری از پرتره های نظامی و تصاویر برجسته به دلیل تاثیر واقع گرایانه آنها باعث شد که سربازان و خانواده آنها یادگاری از آن حادثه داشته باشند.
در نهایت «برادی»تمام سرمایه خود را در این ماجراجویی از دست داد و مجبور شد تمام نگاتیو های خود رابه کمپانی«ای و اچ.تی آنتونی»۳۶ که در کار او سرمایه گذاری کرده بود واگذار کند که سالها تصاویر را به نام خودش چاپ کرد .
عکسهای فنتون به منظور فروش گرفته می شدند.این عکس سفارش«توماس اگنو»۳۸ فروشنده و چاپ کننده کتابی در لندن است.
بارنارد همچنین با «متیو برادی»نیز کار می کرد.در ۱۸۶۴,او به دنبال سربازان«ژنرال شرمن»۳۹ به آتلانتا و ساوانا رفت,او تنها عکاسی بود که این لحظه های بحرانی در جنگ را پوشش داد.بعد از جنگ بارنارد ۶۱ عکس را تحت عنوان«عکس هایی از کمپین شرمن»۴۰ چاپ کرد.


1:The Crimean War
2:The Civil War
3: The Crimean War
4:Roger Fenton
5:wet collodion process
6:photosensitive glass
7:glass negative
8:clean war
9:Lord Raglan
10:Omar Pasha
11:General Pelissier
12:Napoleon III
13:Crimean
14:james Robertson
15:Sebastopol
16:robertson
17:Felice Beato
18:Panoramic
19:Jean Charles Langlois
20:Crimean
21:leon Eugene Mehedin
22:Langlois
23:Sebastopol
24:Malakff tower
25:panorama of the seige of Sebastopol
26:Chams Elysees
27:Mathew Brady
28:Alexander Gardner
29:Timothy O Sullivan
30:George N Barnard
31:Gardner
32:potomac
33:sketchbook of war
34:O sullivan
35:Gardner
36:A.&H.T
37:scene from the daily life of a Regiment of Hussars during the Crimean war
38:Thomas Agnew
39:General Sherman
40:Photographic views of Sherman s Campaign

نظرات (0)