عضویت ورود

دربارۀ آئین! ملی پاسداشت! روز جهانی عکاسی در زنجان

تجلیل کنید برابر است با تجلیل شوید

تجلیل کنید برابر است با  تجلیل شوید

دربارۀ آئین! ملی پاسداشت! روز جهانی عکاسی در زنجان

 ۱

روزهای ۸ و ۹ شهریور آئین! ملی! پاسداشت! از روز جهانی عکاسی! در زنجان برگزار شد. ابتدا به عنوان این آئین ملی می پردازیم.

چرا آئین؟

با هیچ یک از معناهایی که کلمه آئین دارد نمی‌توان مورد استفادۀ آن را در این عنوان توضیح داد؛ معناهایی چون رسم، روش ، معمول، متداول قاعده، قانون شریعت، شرع، چنانکه مرسوم است و غیره. تنها می‌توان گفت که واژۀ «آئین» هم قشنگ و هم تودل‌برو است و بودجه‌آور و مدیر کل پسند و خیلی این‌جایی. بخصوص اگر جناب مدیر کل هم دبیر آئین ‌شود؛ در فضای مجازی هم که کسی به کسی نیست و باعث می‌شود بسیاری از خبرگزاری‌های آئین پسند تصور کنند که این مورد هم چیزی شبیه آئین قالی‌شویان اردهال است و در تکثیر خبر آن حداکثر کوشش خود را بکنند.

چرا ملی؟

کلمۀ ملی هم کاربردهای گوناگونی در فرهنگ ما دارد، ولی در نهایت واژۀ «ملی» تعلق چیزی را به عموم ملت می‌رساند. مثلاً شرکت ملی نفت یعنی شرکت نفتی که به دولتی که نمایندۀ ملت است تعلق دارد و دولت در حیقیقت کارگزار ملت است و سود و درآمدِ حاصل از فعالیت این شرکت به ملت تعلق دارد. تیم ملی به تیمی گفته می‌شود که در آن رشتۀ خاص یک ملت را نمایندگی می‌کنند. عِرقِ ملی در مورد داشتن غیرت ناسیونالیستی استفاده می‌شود. باید دید علت این ملی گرایی در نام‌گذاری‌های جشنواره‌های عکاسی چیست؟ حتی دوازدهمین دوسالانه! را هم به رنگ ملی در آوردند؟ چرا دوسالانه دوازدهمین ملی شد؟ آیا جشنواره‌های عکاسی و دوسالانۀ عکس در دست دولت‌های استعماری بوده و اکنون مانند صنعت نفت آن را ملی کرده‌اند؟ اگر این‌طور است پس یک روز را هم به عنوان روز ملیِ ملی شدن جشنواره‌های عکاسی جشن بگیریم.
وقتی از دبیر اجرایی آئین سؤال می‌کنیم چرا از کلمۀ ملی استفاده کرده‌اید می گوید چون عکاسان از سراسر کشود شرکت کرده اند! دوازده، سیزده دوره جشنوارۀ سراسری از سوی سینمای جوان برگزار شد چرا کسی از واژۀ ملی استفاده نکرد؟ از طرف دیگر چنین جشنواره‌هایی حتی سراسری هم نیستند؛ برای این‌که تعدادی عکاسِ انتخاب ‌شده در آن‌ها حضور می‌یابند و مانند آن جشنواره‌های سراسری هم نیست که بر اساس مقرراتی، هر عکاسی در داخل مرزهای ایران بتواند در آن شرکت کند و شانس حضور داشته باشد. پس فتوژنیک! شدن واژۀ ملی یک امر مسؤول پسندانه است و حتماً حکمتی دارد که باید دبیر دوسالانۀ ملی و سایر جشنواره‌های ملی آن را به صورت عامه‌فهم برایمان توضیح دهند. پس اکنون که همه جا ملی شده است، پس چرا زنجان ملی نداشته باشد؟!
«پاسداشت» هم که کلمه‌ای است مانند «حفاظت»، «حراست» که وقتی با از خود‌گذشتگی همراه می‌شود بیانگر غیرت است. ما نباشیم چه کسی روز جهانی عکاسی را از چشم اغیار و بلایا حفظ کند؟ اگر این پاسداشت‌هایِ بی‌چشم‌داشتِ! غیورانه نبود، تا کنون عکاسی صد کفن پوسانده بود و عکاسان همه داشتند مثل عصر حجر روی دیوار غارها تصویر گوزن و بوفالو را نقاشی می‌کردند.

۲

مدعی پاسداری هستم. از چه چیز؟ از چیزی که نمی‌دانیم؟ یک پیام کوتاه، غیرت پاسداری از روز جهانی عکاسی را در ما را بیدار می‌کند. روزی که می‌گوییم جهانی است، ولی فقط دو سه کلوپ عکاسی در هندوستان مراسمی را به مناسبت آن هم با برنامه‌هایی بسیار ابتدایی و محقرانه برگزار می‌کنند، و ما هم به این جهان کوچک می‌پیوندیم، اما ادعا می‌کنیم که در تمامی جهان برگزار می‌شود به غیر ایران. هیج خبری مبنی بر اینکه چنین روزی در اروپا یا آمریکا برگزار شده باشد، منتشر نشده‌است، ولی ما می‌خواهیم به خود و دیگران بقبولانیم که روز جهانی عکاسی در تمامی جهان جشن گرفته می‌شود. باید باور کنیم باید بباورانیم، برای این‌که بودجه‌ای در یک جایی بی مصرف افتاده است و ما باید کارآفرینی کنیم. همین که در این اوضاع درهم اقتصادی خودمان را سرکار می‌گذاریم و دیگران را نیز کار مهمی است. این‌که واقعاً این روز در جهان برگزر می‌شود یا نه مهم نیست، مهم این است که بتوانیم آن را بباورانیم. پس بر اساس اطلاعاتی ناقص، اطلاعاتی نادرست، طرح می‌نویسیم، به تصویب می‌رسانیم و بودجه می‌گیریم و تازه آن را هم نمی‌توانیم اجرا کنیم، نه تاریخ آن را رعایت می‌کنیم، نه می‌توانیم تندیسی را که وعده داده‌ایم، آماده کنیم. حتی در طی آیینی! که اجرا می‌کنیم هیچ چیزی در بارۀ این روز جهانی نمی‌گوییم، چون چیزی نداریم که بگوییم و آن‌هایی را هم که به صحنه‌ آورده‌ایم گل و گلدان صحنه به کار می‌گیریم نشستی برگزار می‌کنیم که در بارۀ آن صحبت شود، ولی نشست تبدیل به صحبت‌های پراکنده و فی‌لبداهه‌ای می‌شود که بر اساس شما بپرسید من جواب می‌دهم شکل می‌گیرد که این می‌شود ورک شاپ! این می‌شود نشست تخصصی عکاسی! با حضور پیش‌کشوتان عکاسی؛ که اگر چنین نشستی در قهوه‌خانۀ قنبر صورت بگیرد، البته بسی مایۀ مباهات است. عکاسان را سوار اتوبوس می کنیم، می‌بریم، می‌آوریم، نمی‌دانیم/می‌دانیم چرا می‌بریم و می‌آوریم؟ شام می‌دهیم، ناهار می‌دهیم و در پایان تجلیل می‌کنیم، ولی نمی‌دانیم/می‌دانیم برای چه تجلیل می‌کنیم؟ و در پایان از خودمان تجلیل می‌کنیم! برای این‌که کاشف چنین روزی بوده‌ایم، کریستف کلمب عکاسی ایران شده‌ایم و با فریاد یافتم یافتمِ ارشمیدس وارمان ادارۀ کل را غرقِ هیجان و شادی کرده‌ایم.

۳

حال ببینیم در حالی که بریزوبپاش ۴۰ میلیون تومانی ده روز بعد از به اصطلاح روز جهانی عکاسی در زنجان صورت می‌گیرد، در کرمانشاه این مراسم به چه صورتی برگزار می‌شود:

· " به گزارش فر نیوز - مراسم روز جهانی عکاسی با حضور حجت الاسلام آفتابی  مدیر کل  فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و دینوری مدیر امور هنری  عصر روز زپنجشنبه  27 مرداد ماه در ساعت 18 به صرف افطاری و هم اندیشی پیرامون عکاسی کرمانشاه و چالشهای پیش روی انجمن عکاسان کرمانشاه درخانه معلم کرمانشاه برگزار شد."

و بعد از صرف افطار و هم اندیشی پیرامون عکاسی کرمانشاه و چالش‌های پیش روی بیانیه‌ای صادر می‌شود.


بیانیه انجمن عکاسان کرمانشاه بمناسبت روز جهانی عکاسی

 

به نام خدا

عکاسی بعنوان یکی از هنرهای معاصر در طول دوران حیاتش تغییرات فراوان را شاهد بوده است ، تغییراتی که در چند دهه اخیر در هنر عکاسی بوجود آمده است  بر مخاطبان و علاقمندان و استفاده کنندگان از آن دو چندان افزوده است . امروز عکاسی دیگر یک هنر اختصاصی برای طبقه ای خاص از جامعه نیست . تأثیر غیر قابل انکار عکاسی بر علم ، فرهنگ و هنر بر همگان آشکار گردیده است . نیرومندترین ، سریع ترین و پرطرفدارترین ابزار رسانه بشری برای بیان اندیشه ها و احساسات انسانی هنر عکاسی است . 19 اگوست 1839 ، اختراع عکاسی به شکل رسمی به جهان اعلام گردید . این روز به عنوان روز تولد عکاسی با قدرت امروزیش در بسیاری از کشورهای جهان جشن گرفته می شود.
انجمن عکاسان کرمانشاه بعنوان رسمی ترین و فعال ترین مجموعه عکاسی در استان کرمانشاه این روز ارزشمند و فعالیت های مستمر و اثر گذار عکاسان کرمانشاهی و موفقیت های آنان در مسابقات و جشنواره ملی و بین المللی را قدر دانسته و برای تقویت سواد بصری و هنری جامعه همه ی سعی وتلاش خودرا بکار خواهد گرفت تا به وظیفه هنری و اجتماعی خود به خوبی عمل نموده باشد . در این راستا ، برگزاری جلسات نقد و بررسی هفتگی ، نمایشگاههای فصلی و جشنواره ها و نمایشگاههای سالانه ی را در برنامه ی خویش جای داده و با امید به آینده ی روشن در جهت بسط و توسعه فرهنگ و هنر کرمانشاه تلاش پی گیر و مستمر خود را ادامه خواهد داد .
آنچه در این راستا مورد نظر است توجه مدیران و مسئولین محترم فرهنگی استان به بسط و توسعه ی زیر ساخت های فرهنگی استان ماست. کرمانشاه از این نظر به شدت فقیر و بینواست. شهر ما فرهنگسرا ندارد . گالری هنری ندارد . موزه هنرهای معاصر ندارد . سالن نمایشگاه آثار هنری ندارد . اما جوانان خوش فکر ، توانا و هنرمند بسیار دارد . قدر این سرمایه عظیم را باید دانست و برای بکار گیری این نیروی توانا و بالقوه در شهر و دیار خویش چاره ها باید جست .
نکته ی دیگری که در این فرصت کوتاه باید به آن پرداخت محدودیت ها ، مشکلات و کم لطفی هایی است که بسیاری اوقات در حق عکاسان در استان ما روا می دارند . نگاه امنیتی حاکم بر عکاسی – به واسطه مسائل خاص آن – در بسیاری موارد اجازه ثبت و ضبط روی داده ها و اتفاقات را به عکاسان نمی دهد . عکاسانی که همیشه نام ها را پر آوازه میکنند وخود در بی نامی اند و  در پشت دریچه جادوئی دوربین دیگران را شکار می کنند  خود شکار محدودیت ها و کم لطفی ها هستند .
با امید روزی که بتوانیم از توانمندی هنرمندانمان در جهت بسط و تحکیم پایه های فرهنگ و هنر ایران اسلامی بهره کافی برده باشیم و هنرمندان عکاس کرمانشاهی بر تارک هنر عکاسی ایران و جهان بدرخشند .
با آرزوی قبولی طاعات وعبادات شما عزیزان

انجمن عکاسان کرمانشاه"

کرمانشاهی‌ها بودجه ندارند، ساده برگزار می‌کنند، ساده می‌نویسند، برای گرم کردن محفلشان نیازی به پیش‌کسوت و پس‌کسوت ندارند، تندیس نمی‌سازند، دروغ نمی‌سازند، تجلیل نمی‌کنند و در فضای مجازی، جولان نمی‌دهند.

۴

باید نتیجۀ اخلاقی برگزاری این آئین را در خبر زیر که در پایگاه رسمی وزارت ارشاد آمده است، جست‌وجو کرد:

"جشنواره آئین ملی پاسداشت روز جهانی عکاسی با حضور ۸۰ عکاس حرفه ای در زنجان برگزار شد

برای اولین بار در کشور نخستین جشنواره آئین ملی پاسداشت روز جهانی عکاسی روز ۹و ۱۰شهریور) امسال با حضور ۸۰ عکاس حرفه ای از سراسر ایران در زنجان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان ناصر محمدی، دبیر اجرایی نخستین آئین ملی پاسداشت روز جهانی عکاسی گفت: این برنامه با حضور پیشکسوتان عکاسی چون دکتر محمد ستاری و اسماعیل عباسی، مدیران رسانه های عکاسی و 80 عکاس حرفه ای از سراسر کشور برگزار شد.

وی خاطر نشان کرد: عکاسان زنجانی با حضور در جشنواره های مختلف عکاسی و کسب رتبه های برتر کشوری و جهانی، این هنر را در استان زنجان پویاتر و فعال تر کرده اند.

وی به حمایت های ادارۀ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان از هنر عکاسی اشاره کرد و بیان داشت: نخستین آئین ملی پاسداشت روز جهانی عکاسی به همت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه برگزاری این برنامه بستر مناسبی برای ادامه فعالیت های بعدی در عرصه عکاسی در استان است، خاطر نشان کرد: با برگزاری این برنامه زنجان به استانی شناخته شده در سطح جهان در عرصه عکاسی تبدیل شد.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان ۱۲ شهریور ۱۳۹۱ ۱۲:۳۲

در خبر بالا به عبارت‌ها و کلمه‌های زیر توجه کنید:

«رسانه»، «حرفه‌ای»، «نخستین»، «آیین» «همت»، «پوتاتر»، فعال‌تر»، «پیش‌کشوتان»، «حمایت»، «بستر»، «مناسب»، «جهان». این جملۀ عرفانی را هم مورد توجه قرار دهید:
"با برگزاری این برنامه زنجان به استانی شناخته شده در سطح جهان در عرصۀ عکاسی تبدیل شد."

چال دَدَین تویودو!

نویسنده : مسعود امیرلوئی

نظرات (0)