عضویت ورود

عکسهای کاوه کاظمی در گالری آران

عکسهای کاوه کاظمی در گالری آران

نمایشگاه عکسهای کاوه کاظمی در گالری آران

«انقلابیون- دهه‌ نخستین» عنوان نمایشگاهی است از آثار عکاسی کاوه کاظمی که از ۲۹ اردیبهشت ماه سال جاری در گالری آران گشایش یافت و از کتاب این مجموعه نیز رونمایی شد.

در متن مقدمه این کتاب آمده است:
«انقلابیون کتابی در عکاسی مستند است که به برخی از مهم‌ترین رخدادهای انقلاب ۵۷ و دهه بعدی می‌پردازد. دهه‌ای که با تغییرات مهم و زیربنایی در ساختار سیاسی و اجتماعی ایران همراه بود.
این مجموعه، دست‌چینی است از میان صدها عکس که با نگاهی شخصی و مانند ناظری بی‌طرف ثبت‌شده‌اند. همواره در این کتاب برآن بوده‌ام از عکس‌های کلیشه‌ای و صرفاً خبری اجتناب کنم. در آن زمان وجود من سرشار از شور و شوق عکاسی و ماجراجویی در فضایی ناشناخته بود. زمانی که عکاسی حال و هوای دیگری داشت و استفاده از فیلم سیاه‌وسفید لذتی وافر ایده‌ این کتاب هم از مجموعه آرشیو نگاتیوهای سیاه‌وسفید آن دوره نشأت می‌گیرد.

وقتی در مهرماه سال ۱۳۵۷، پس از پایان تحصیلات در رشته‌ عکاسی به ایران بازگشتم، هرگز فکر نمی‌کردم خود را در میان سیل خروشان آحاد مردم، که خواستار سقوط رژیم شاهنشاهی بودند، بیابم.

پیش از انقلاب یک دوست به من توصیه کرده بود در کار حرفه‌ای همیشه بی‌طرف بمانم و راه مستقیم را پی بگیرم. این جمله تا به امروز سرلوحه‌ کار و زندگی من بوده است. همیشه دوست داشتم مجموعه‌ای از عکس‌های خود از ایران را منتشر کنم، ولی هیچ عجله‌ای هم برای این کار وجود نداشت. به نظرم حالا وقتش رسیده است.

با اینکه چندین سال برای ادامه‌ کار عکاسی در فرانسه ساکن بودم، ولی همیشه برایم مهم بود که حضوری مستمر در ایران داشته باشم و تصور اینکه به هر دلیلی از وطن دور بمانم و امکان بازگشت را نداشته باشم برایم ناممکن بود. به همین دلیل سالانه چند بار به ایران سفر می‌کردم. اینک، با تحولات اخیر و نیاز و اشتیاق نسل جوان و حتی قدیمی‌ترها به رؤیت و شناخت وقایع آن دوران، این مجموعه منتشر می‌شود.

پشت تک‌تک این تصاویر خاطرات و ماجراهایی وجود دارد، ولی از داستان‌سرایی و شرح غیرضروری عکس‌ها اجتناب کردم و صرفاً  آنها را در برابر دیدگان شما قرار می‌دهم. باور دارم که عکس‌ها، خود با بیننده ارتباط برقرار می‌کنند

کاوه کاظمی عکاس خبری آزاد است و تصاویر او تاکنون در روزنامه های نیوزویک، نیویورک‌تایمز، اشترن، اشپیگل، پاری مَچ، اکسپرس، مجله  فیگارو، جئو و سایت اینترنتی آژانس عکس گِتی منتشر شده اند.

بازدید از این نمایشگاه تا ۱۹ خرداد ۹۶ از ساعت ۱۳ تا ۱۹ در گالری آران به نشانی: تهران،‌ خیابان نوفل‌لوشاتو، کوچه لولاگر، پلاک ۵ ادامه دارد.
گالری روزهای شنبه تعطیل است.


نویسنده : پریسا رحیمی

نظرات (0)