عضویت ورود

دیوارهای کای ویدن هوفر

عکاس آلمانی« کای ویدن هوفر» بسیاری از دیوارها را در طی دو دهۀ گذشته عکاسی کرده است. شروع آن با دیوار برلین بود که وی در سال ۱۹۸۹شاهد فروپاشی آن بوده است. وی از سال ۲۰۰۶هشت مرز و دیوارهای جداکننده را عکاسی کرده است که عبارتند از: بغداد (۷۰۰کیلومتر)، کره جنوبی- کره شمالی( ۲۴۸کیلومتر)، قبرس- گرین لاین( ۱۸۰ کیلومتر)، سئوتا و ملیله، اسپانیا- مراکش( ۱۳+۸ کیلومتر)، آمریکا- مکزیک( ۳۱۴۱ کیلومتر)، اسرائیل- سرزمین های اشغالی فلسطین( ۷۰۳کیلومتر)، پرده آهنین، آلمان سابق- مرز آلمان( ۱۳۷۸کیلومتر).
او کمبودی در عکاسی این موضوع نداشته است و از آن سال تا به حال در طی ۲۴ سال، ۲۲ دیوار مرزی، متعاقب فرو ریختن دیوار برلین ساخته شده است، در حالی‌که در مقایسه با قبل فقط ۱۱ دیوار بین سال‌های جنگ جهانی دوم( ۴۵-۱۹۳۹) تا ۱۹۸۹ساخته شده بود. حال« کای» در پاییز سال گذشته عکس‌های پانورامای عظیم و بزرگ خود را بر روی تکه های برجا مانده از دیوار برلین نصب کرده است. ایده اولیه نمایشگاه ساده بود: در بلندترین قسمت برجای مانده از دیوار برلین در خیابان مولن، بر روی ۳۶۴ متر از دیوار ۳۶عکس پانورامای بزرگ در سمتی از دیوار چسبانده شده اند که مشرف به رودخانۀ« شپری» است. جهت دیگر دیوار به عنوان گالری« ایست‌ساید» و یکی از مناطق بسیار توریستی برلین شناخته می شود. اندازه هر عکس ۳×۹ متر بود. ارتفاع آثار بر اساس فاصله میان پایین ترین قسمت دیوار تا بلندترین جای آن درست تا زیر زوارهای پلاستیکی بالای دیوار انتخاب شد. همه عکس ها با دوربین قطع بزرگ عکاسی شده‌اند تا امکان بزرگ کردن آنها در این اندازه وجود داشته باشد. مساحت کلی عکس‌ها ۱۰۸۰متر مربع بودند که با استفاده از یک چاپگر جوهر‌افشان روی کاغذ‌های پشت آبی مقاوم در برابر آب به چاپ رسیدند و با چسب معمولی کاغذ دیواری بر روی دیوار چسبانده شدند. عکس‌های پانوراما تنها به وسیله یک صفحه نوار خاکستری‌ای که بر روی آن زیرنویس عکس به زبان انگلیسی و آلمانی نوشته شده بود از هم تفکیک می‌شدند.
«کای ویدن هوفر» در سال ۱۹۶۶در آلمان متولد شده، و دوره کارشناسی ارشد خود را در رشتۀ عکاسی و طراحی تحریریه  از دانشگاه «فلک وانگ» شهر« اسن»  دریافت کرده و نیز در سوریه - دمشق عربی خوانده است و از سال ۱۹۸۹ تمرکز آثارش بر روی خاورمیانه بوده و جایزه های بسیاری دریافت کرده است. امید است گفت‌و‌گو دربارۀ یکی از جالب‌ترین پروژه‌های هنری - مستندی که در این سالها دیده‌ایم، باب بحث دربارۀ کاربرد دیوارها را به عنوان ابزارهای سیاسی و نقش آنها در زندگی روزانه ما باز کند. 

نظرات (0)