عضویت ورود

آگاهی دوربین

مأخذ: نشریۀ فانتوم، زمستان ۲۰۱۱
نویسنده : « جوردن هوروسکا »۱
ترجمۀ: مستانه حسینی زاد


هرچند خارج از این بحث سوژه‌های اسکیت باز یک شکل جدید به خود می گیرند - دیگر یک فرم واکنشی نیستند، بلکه یک فرم تکمیلی هستند. در اینجا نگاه عمیق «ترز» به اندیشه‌ای دربارۀ فرم‌های یونانی بدون پیراهن، برهنه و بی زمان فرو می کاهد که تماماً در بافتی پلاستیک و زیبایی شناسانه قرار دارند . وقتی‌که در حرکت نیستند «ترز» آن‌ها را همچون تصاویری ایده‌آل و متفاوت می بیند که صرفاً بیننده را به واکنش وادار می‌کند.
آرتور ترز۲، در سال ۱۹۴۰، در نیویورک متولد شد و طی دهه‌های ۱۹۶۰تا ۱۹۸۰ با دوربین‌اش تا اعماق قاره مسافرت کرد تا موضوع‌های خود را در محیط‌های طبیعی خودشان ثبت کند. با وجود این‌که بارها ذکر شده است که کارهای وی به کارهای هنری کارتیه برسون شباهت دارند، «ترز» نتوانست از این شباهت برای بالا کشیدن خود در سطح جهانی استفاده کند؛ در عوض او به سختی و با تفسیری به شدت سودایی و تبارشناسانه از موضوع، بر روی مجموعه‌های کلی کار کرد. به عنوان مثال بر روی عادات بازی کودکان در انزوا و به تنهایی در عصر پساصنعتی در جامعۀ شهر نشین آمریکا. «ترز» پس از چندین تحول سبک‌شناسانه، ساختاری از کار را ارائه کرد که بیانگر احساس مقطعی از زمان بود که عکاس و سوژه و هم‌چنین سوژه و زمان وفضا را یگانه می‌ساخت.
«ترز»، در طی چندین سال، در خانه‌ای که در کالیفرنیا اجاره کرده بود، از اسکیت بازان عکاسی می‌کرد. عکس‌های او در کتاب «اسکیت پارک»۲ ( انتشارات « بیرش » ،۲۰۱۰) این مفهوم را متجلی می‌سازد که اسکیت سواری یک حالت گذرا نیست. اسکیت سواری یک طراحی حرکت از قبل تعیین شده نیست، بلکه غریزه و واکنش، بر هر لحظه از اسکیت سواری حاکم است. گذشته از آن در مجموعۀ اسکیت پارک، معماری پارک اسکیت خودش نوعی پیشینه و ثبت سواری است درست به همان روشی که یک عکاس لحظه‌ای از زمان را در عکس‌ا‍ش محدود می‌کند.
در ترکیب‌‎بندی‌های سیاه‌وسفید «ترز» ابتدا برای بیان - معماری بدون انسان- نیم لوله‌های چوبی و کاسه‌های سیمانی را به عنوان اشیایی بی شکل ارایه می کند. لاستیک و موم در حالت‌های پیچشی و لغزان، بیانگر ثبت سحرانگیز زمان هستند که در یک امتداد حلزونی بیان شده‌اند؛ ولی پس از آن، اسکیت سواران داخل کادر می شوند، ابتدا به عنوان سایه، سپس در شکل‌های محو شده که عمدتاً خارج از کادر تصویر معلق هستند، که در مقابل چشم اندازی که به وسیلۀ حالت‌های لغزان و سرعت اسکیت‌بازها متجلی شده است. در یک نگاه گذرا، عکس‌ها هم‌چون ترکیب‌های ناکامل، یا تصاویری که بهتر بود در اتاق تدوین حذف می‌شدند، به نظر می‌آیند. در مجموع آنها حاوی نمونه کارهای قدرتمندی از تلاش متقابل اسکیت‌سواران و عکاس هستند، تمایلی به پیوند زمان و شکل.
یک ارتباط ممکن بین دو شیوۀ عملی نهفته در اثر «هانری برگسون»۴ متعلق به سال ۱۸۹۶  به نام «ماده و حافظه»۵ وجود دارد، که در آن فیلسوف تعریف مشخصی از فضا و زمان ارائه می‌کند که با درهم‌پیچیدگی دو «جهان» ادراکی آغاز شده است: یکی از آنها ارتباط «بدنِ» خودش با تصاویر اطرافش است، و دیگری جایی است که آن تصاویر نسبت به هر تصویر دیگر واکنش نشان می‌دهند.
تقریبا صد سال قبل از «ترز»، برای «برگسون» «تصاویر» بر لحظه‌ها دلالت می‌کنند، "مثل یک قطب‌نما که مسیر را نشان می دهد." برای ترجمان این تصاویر، به واسطه‌ای نیاز است که هم چون یک قطب‌نمای از قبل تعیین شده یا چون بدن و یا حتی چون مغز که عقاید و مباحث را در خلال یک کتاب هدایت می کنند، عمل کند. به طور مشابه می‌توان گفت که دوربین مثل یک وسیله برای ثبت تصاویر و یا حرکات برای عکاس عمل می کند. تصویری که از بدن‌های «برگسون» به دست می‌آید، ممکن است یکی از این دو واکنش را به وجود آورد: یک پاسخ یا تکانۀ غریزی که توسط سایر تصاویر ایجاد می شود، یا آن‌که به جای ایجاد یک واکنش غریزی خود را «همچون تفسیری معنوی درون آگاهی انسان» ارائه می‌کند.
به همین ترتیب در عکس‌ها معمولا دو اتفاق به صورت مشابه رخ می‌دهد: در حالی که «ترز» از خلال دوربین‌اش ایماژها و تاثیرات موضوع های خود را درونی سازی می کند، اسکیت‌بازان تصویری با واکنشی دائمی نسبت به سایر تصاویر ایجاد می کنند. آنها با سرعت فراوان و غریزی در فضایی حرکت می‌کنند که مخصوص این کار طراحی شده است، تا حرکت آنان را دایمی و سیال نشان دهد و با این عمل نقشی تزیینی در عکس ایفا می‌کنند ...... عملی که « ترز » به وسیلۀ آن به حافظه جان می‌بخشد. یک عکس به یک زمینۀ معمولی تبدیل می شود. زمانی که بینندگان نقشی مشارکتی اتخاذ می کنند، و از تمایلات فکری و لحظه‌ای در ثبت تصویر آگاه می شوند.


۱. ordan Hruska

۲. Arthur Tress

۳.  Skate park

۴.  Henri Bergson آنری برگسون، فیلسوف فرانسوی متولد1859

۵. Matter and Memmory

عکس از: : آرتور ترز

نظرات (0)