عضویت ورود

عکاسی و پارک‌های ملی آمریکا

عکاسی و پارک‌های ملی آمریکا

به منظور بزرگداشت صدمین سال شکل‌گیری دفترِ «پارکِ ملی آمریکا» نمایشگاهی با عنوان: « عکاسی و پارک‌های ملی آمریکا» از ۱۵خرداد تا ۱۱مهر ۱۳۹۵ در گالری اصلی خانۀ جورج ایستمن، آمریکا برگزار شده است.

این نمایشگاه نقش عکاسی را در گسترش و شکل‌دهی ادراک و احساس ما از این چشم‌اندازها مورد بررسی قرار می دهد. از پارک «یوزمیت» گرفته که در سال ۱۹۴۸به عنوان منطقه‌ای عمومی در نظر گرفته شد، تا پارک ملی «پیناکلس» که جدیدترین پارک ملی است که در سال ۲۰۱۳ تأسیس شد، در مدت بیش از ۱۵۰ سال که از دهۀ ۱۸۶۰تا امروز را پوشش می‌دهد، این نمایشگاه تاریخ مهمترین پارک‌های ملی را از ورای عکس‌های منظرۀ خیره‌کننده به نمایش می‌گذارد.

نمایشگاهِ « عکاسی و پارک‌های ملی آمریکا» نقش عکاسانِ قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم یعنی افرادی نظیر کارلتون واتکینز، ادوارد مایبریج، فرانک جی هاینز، برادران کولب، آنسل آدامز، الیوت پورتر، و برادفورد واشبرن، را در شکل دهی انتظارات ما از پارک‌های ملی و این‌که این پارک‌ها چگونه به تصویر کشیده شده‌اند و چگونه این تصاویر از طریق استریوگراف‌ها و کارت‌پستال‌ها در میان مردم پخش می‌شدند، مورد توجه قرار می‌دهد. هم‌چنین پروژه‌های عکاسی‌ِمجدد، نظیر عکاسیِ‌مجدد برای نقشه برداری، و عکس‌های «مارک کلت» و « بایرون ولف» نیز به نمایش در آمده‌اند و سرانجام این‌که این نمایشگاه عکس‌هایی از عکاسان معاصر نظیر آبلاردو مورل، دیوید بنجامین شرلی، بنه دنه، ماریون بلانگر، سین مک‌فارلند، و شارون هارپر را به نمایش گذاشته است که آثارشان تاریخ تصاویر گرفته شده از این پارک‌ها را واژگون می‌کند.     

عکس از: کارلتون ای واتکینز. 

نظرات (0)