عضویت ورود

عکس‌های عکاسان مگنوم در موزۀ فوم سوییس


نمایشگاهی از آثار عکاسان خبری مشهور مگنوم: رابرت کاپا، هنری کارتیه برسون، دیوید شیم سیمور، ایو آرنولد، الیوت ارویت، مارتین بار، جیم گلدبرگ، سوزان مسیلاس، ترنت پارک، پائولو پِلِگرین و اَلِک سوت به صورت چاپ همپوشانی، از ۲۰شهریور تا ۱۸آذر سال جاری، در موزۀ عکاسی فوم- آمستردام در معرض دید علاقه‌مندان قرار داده شده است. این عکس‌ها  برای اولین بار شرایطی را که در آن  خلق شده‌اند، به نمایش می‌گذارد. در این نمایشگاه نه تنها لحظه‌های قبل و بعد این عکس‌های شمایل‌نگارانه، بلکه یادداشت‌های عکاس نیز که اغلب بعد از عکاسی نوشته شده‌اند، به نمایش گذاشته شده است.

این عکس‌ها  برای اولین بار شرایطی را که در آن خلق شده‌اند، به نمایش می‌گذارد.

این مجموعه عکس‌ها تاریخ عمومی عکاسی خبری را در کنار منشأ عکس‌هاشان می‌دهد. سوژه‌ها از گزارش‌های جنگ دوم جهانی، بهار پراگ، مشاهیری چون «چگوارا»، «مالکوم ایکس» و مارتین لوترکینگ تا جنگ بالکان و درگیری‌ها خاورمیانه همه در کنار هم به نمایش درآمده‌اند و ضمناً شیت کنتاکت‌ها و چاپ‌های اصل زیادی در میان آثار به نمایش درآمده‌اند.
این‌ها مدارکی هستند که به ما در درک اینکه چرا این عکس انتخاب شد کمک می‌کند. از دهۀ ۹۰ به بعد استفاده از عکس‌های قطع بزرگ برای نمایش در جاهای دیگری بجز روزنامه و مجلات بیشتر و بیشتر شد و از آن به بعد مستندنگاری بیشتر به کارهای هنری نزدیک شد.


نویسنده : سودابه کیانی مطلق

نظرات (0)