عضویت ورود

عکسهای مایکل کنا در سوییس


.
نمایشگاهی از آثار «مایکل کنا» (Michael Kenna) در مرکز هنرهای زیبای برن هایمر، سوییس از ۲۴ مرداد تا ۱۱ مهر سال جاری در معرض دید علاقه‌مندان قرار داده شده است. مرکز «برن هایمر» در این مدت عکس‌های منظرۀ این عکاس انگلیسی را در نمایش گذاشته است.
«مایکل کنا» یکی از برجسته‌ترین عکاسان تأثیرگذار و مشهور زنده در ژانر عکاسی منظره به حساب می‌آید. او برآمده از نسلی است که شور آثارش را با رویکردی آرام و دقیق به سوژه و نوردهی‌طولانی‌مدت به آن با استفاده از یک دوربین هسلبلاد به دست می‌آورد. «کِنا» به جای ویرایش دیجیتالی عکس، در تاریکخانه و روی نگاتیو ـ چیزی که او آن را بخش ضروری کارش می‌داند ـ کار می‌کند: عکس‌های چاپ شده او اغلب در قطع غیرمعمول 20×20 سانتی‌متر هستند.
کِنا به عکس فوری با مستند کردن زندگی روزانه علاقه‌ای ندارد و ترجیح می‌دهد در عوض نگاهی ژرف و متعالی به جهانی داشته باشد که شامل توازن و همآهنگی است و او در زمانه‌ای که همه چیز با سرعت سرسام‌آوری در گذر است خود را با صبوری بسیاری وقف عکاسی‌ کرده است. او در این‌باره چنین می‌گوید: "برای من عکس گرفتن مهمترین چیز نیست؛ عمل عکاسی مهم است. عکاسی روشنگری، درمان و رضایت است، زیرا این فرآیند مرا بر آن می‌دارد که با جهان در ارتباط باشم. وقتی شما چهار ساعت از نیمه شب را صرف نوردهی می‌کنید، طبیعتاً باید آرام باشید، نگاه کنید و آنچه را در اطرافتان می‌گذرد، بِسِتایید. در دنیای پرشتاب امروزی ما نگاه کردن ستارگان در آسمان خیلی تجملی به نظر می‌رسد."
مایکل سال‌ها وقت خود را صرف مسافرت در اطراف جهان و دیدار مجدد از مکان‌های مختلف کرده است این مکان‌ها مثل دوستان او هستند. او در دیدار مجدد از این مکان‌ها به جای عناصر جدید و سطحی همان عناصر خاصی را در تصاویر قرار می‌دهد. آسمانی با ستارگان در حرکت، ابرهایی پخشیده در آسمان، درختان تنها، الگوهای رمزآلود مه و... .
می‌توان در عکس‌های کِنا حس جادویی را که با سکوت عمیقش بیننده را جذب می‌کند دریافت. کِنا متولد ۱۹۵۳ در ویدنز (Widnes) انگلستان است. او در کالج سنت جوزف (St. Josephs Collage) تحصیل کرد و یک کشیش کاتولیک شد، اما در 18 سالگی راهش را عوض کرد و در مدرسۀ هنر «بن بوری آکسفورد شایر (Banbury school of Art) تحصیل و سپس به کالج نقاشی لندن رفت و نهایتاً بر روی عکاسی متمرکز شد. کِنا در سال 1976 فارغ‌التحصیل شد و سال ۱۹۷۷ به سان فرانسیسکو مهاجرت کرد و به مدت ۱۰ سال برای عکاس مشهور «روت برنهارد» کار چاپ انجام می‌داد. آثار دست‌سازِ غیردیجیتالی او تا به حال در 600 گالری، موزه و نمایشگاه در اقصی نقاط جهان به نمایش درآمده و در کتابچه‌های نمایشگاه چاپ شده است. کارهای او که در تیراژ کم به چاپ رسیده در مجموعه‌های دائمی مؤسسه‌های بی‌شماری مثل کتابخانۀ ملی، پاریس، گالری ملی هنر واشنگتن دی‌سی و موزۀ متروپولتین توکیو و موزۀ ویکتوریا و آلبرت لندن وجود دارد. او در حال حاضر در سیاتل، امریکا زندگی می‌کند.


نویسنده : سودابه کیانی مطلق

نظرات (0)