عضویت ورود

چشم استانبول در کرۀ جنوبی

چشم استانبول در کرة جنوبی

نمایشگاهی با عنوان «چشم استانبول»[1] اثر عکاس مشهور ترک «آرا گُلَر»[2] از اول آذر سال جاری تا 9 فروردین 1394 در موزه عکاسی MOPS[3]، سونگ پا - کَو[4]، سئول، کره جنوبی در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.

«آرا گُلر» عکاس مشهور ترک و عضو آژانس عکس منگوم[5] است که هنری کارتیه برسون[6] وی را تحسین و معرفی کرده است. این نمایشگاه نه تنها صد سند شاعرانه از ترکیه را در معرض دید علاقه مندان قرار می‌دهد، بلکه شانس دیدن چاپ های اصل از مجموعة «موزه آدا» را نیز برای بازدیدکنندگان فراهم آورده است.

«آرا گُلر» یکی از برجسته‌ترین عکاسان جهان، در سال 1928 در ترکیه به دنیا آمد. او با دوربینش هر آن‌چه را که در مقابل چشمانش به وقوع می پیوست، ثبت می کرد، اما قلبش همیشه با استانبول بود، قستنطنیة [7] سابق، پایتخت امپراطوری «آتومان»[8].

او چشم استانبول است. کسی که تمام عمرش را وقف ثبت استانبول و ترکیه کرده است. مجموعة استانبول بارزترین کار او در میان دیگر کارهای اوست که به‌عنوان اسناد ملی در نظر گرفته می‌شود.

ترکیه به‌عنوان کشوری آسیایی- اروپایی، چهره‌های فرهنگی زیادی دارد و محل تقاطع مسیحیت و اسلام در طی دهه های متمادی است. استانبولِ گُلر مردم گمنامی را که در آنجا زندگی می‌کنند: کسانی که در خیابان های قدیمی استانبول، در کشوری که قارهْ اروپا را به قارة آسیا متصل می‌کند و قصة زندگی ماهیگیرانی را که در تنگة بُسفُر[9] که قاره اروپا و آسیا را به هم پیوند می دهد، بیان می‌کند. عکس های او همیشه به‌دنبال انسان و تکه‌هایی از زندگی اوست. او می‌گوید: " وقتی‌که عشق به بشریت گم شده است، دیگر هیچ چیز مهم نیست. زندگی بدون بشر نمی‌تواند، وجود داشته باشد. از این روست که در عکس‌های من همیشه یک نفر را می بینید، حتی وقتی که از «ایا صوفیه»[10] عکس می گیرم، آن‌چه اهمیت دارد کسی است که از مقابل آن می‌گذرد."

گُلر به حضور انسان در عکس‌هایش بیشترین اهمیت را داده است و از خودش به عنوان تقویم بصری یاد می‌کند. او معتقد است عکاسی می‌تواند خاطره‌ای از مردم، زندگی‌شان و به‌خصوص رنج‌هایشان فراهم آورد. این اولین نمایش از آثار این عکاس در کره است، عکس‌هایی از ترکیه در دهه‌های 1950 تا 1970 از جایی است که انتهای غربی جادة ابریشم باستانی به گونه‌ای کاملا شاعرانه و محبت‌آمیز به نزد ما می‌آید. روی هم رفته، حدود یکصد عکس که مدیر نمایشگاه‌آن ها را با دقت انتخاب کرده است به همراه 40 اثر اصل از چاپ‌های خود عکاس که توسط خود آرا گُلر انتخاب و کادربندی شده‌اند به نمایش گذاشته شده است.

بقیة عکس‌ها به تازگی به روش ژلاتین نقره برای بازدیدکنندگان کره‌ای چاپ شده‌اند ساکنان شهر و زندگیشان در استانبول که توسط گُلر ثبت شده است با ارزش تر و جذابتر هستند، زیرا استانبولِ قدیمی از بین رفته و دیگر نمی‌توان آن را دید.

عکس های آرا گُلر پیش از این در دهة 1950 در نشریه‌های مشهوری چون تایم[11]، لایف[12]، پاری ماچ[13] استرناند لندن ساندی تایمز[14] چاپ شده است. در اوایل دهة 1960 او به‌ به درخواست هانری کارتیه برسون به عضویت مگنوم در آمد.

در سال 1962، گلر در نشریة سالانةکتاب سال عکاسی[15] که در انگلستان چاپ شد به‌عنوان یکی از هفت عکاس برتر جهان برگزیده شد و جایزة « لایکا» را به خود اختصاص داد. او در حال حاضر به‌عنوان عکاسی جهانی در ترکیه شناخته شده است.

100 عکس برجستة این عکاس از طرف آژانس مگنوم معرفی شده است؛ آثاری چون «سگ نمرود»[16] در «استان آدی یامان»[17]، ترکیه و شهر فراموش شدة آفرو دیسیاس[18] که برای همه شناخته شده است.[1] The Eye Of Istanbul

[2] Ara Guler

[3] MOPS

[4] Songpa-gu

[5] Magnum Photos

[6] Henri Cartier-Bresson

[7] Constantinople

[8] Otloman

[9] Bospherus

[10] Aya Sofia

[11] Time

[12] Life

[13] Parismatch

[14] Sternand London Sunday Times

[15] British Journal of photography year book

[16] Nemrut Dog

[17] Adiyaman Province

[18] Aphro disias

نظرات (0)