عضویت ورود

پیدا و پنهان

پیدا و پنهان

پیدا و پنهان به کوشش محمد ابراهیم صافی؛ شورای اجرایی: محمد ابراهیم صافی، مهدی وثوق نیا، تورج خامنه‌زاده؛ ناشر: محمد ابراهیم صافی؛ شمارگان ۱۰هزار نسخه،  ترجمه انگلیسی: حسن شرف‌الدین؛ عکس جلد: آرام آل کنعان. قیمت: ؟.


کتاب پیدا و پنهان مجموعه‌ای است از عکس های ۱۰۹ عکاس که حداقل ۲ عکس و حداکثر ۱۰عکس از هر عکاس به به چاپ رسیده است. در میان عکاسان این مجموعه بسیاری اسامی جدید به چشم می خورد که این نشان از اهمیت و محبوبیت عکاسی در میان نسل جوان دارد. این کتاب با جلد گالینگور و ورق گلاسه در قطع رقعی به چاپ رسیده است. عکس‌های این کتاب موضوع واحدی ندارد و در عکس‌ها در قالب تک عکس به نمایش درآمده‌اند. که برخی از آن‌ها رنگی و برخی دیگر سیاه و سفیدند. متنوع بودن موضوع‌ها و حتی تفاوت در رنگی یا سیاه و سفید بودن عکس ها نشانة تعدد افکار و نگرش ها به جهان پیرامون است. این‌که چه گوشه‌ای، چه بخشی و چه چیزی از این دنیای پیرامون به نظر عکاس جذاب آمده است. به حدی که آن را ثبت کند و برای همیشه پایدار و جاودان نماید. ثبت تصاویر و  ارائة آن‌ها، مقایسة نگرش هنرمندان هر دوره را  آسان‌تر می‌کند. کتاب‌های عکس، سندی تصویری از نگرش و بینش هنرمندان هر جامعه در دوره زمانی خاص هستند که به مخاطبانشان نشان می دهند چه چیز در این دنیای پر سرعت و تکراری  هنرمند را از رفتن منصرف کرده. که بیند، بایستد و ثبت کند. 
کار گروهی و به نتیجه رساندن هدفی مشترک در جوامع نوپا، کاری دشوار است، اما کتاب پیدا و پنهان تجربه‌ای است که با ایدة کار گروهی و با مدیریتی واحد، اقبال انتشار پیدا کرد. کتاب حاضر کوشش کرده است تمام آثار تولید شده در ژانرهای گوناگون عکاسی را در خود جای دهد. 


نویسنده : فرشته دیانت
عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا

نظرات (0)