عضویت ورود

عکاسی دیجیتال به زبان آدمیزاد

عکاسی دیجیتال به زبان آدمیزاد، جولی آدرکینگ و سرگی تیماچف(1392)،  مترجم: عطیه سادات علوی‌زاده، انتشارات هیرمند، شمارگان...، قیمت...


از مجموعه کتاب‌های «به زبان آدمیزاد» این بار کتابی با عنوان «عکاسی دیجیتال» منتشر شده است. به رغم گذشت چند سالی از عمر دوربین‌های دیجیتال و چاپ کتاب‌های مختلف در زمینهٔ آموزش این دوربین‌ها، هم‌چنان یادگیری و کاربرد آن‌ها به نظر سخت و دشوار است؛‌ همان‌گونه که از عنوان این کتاب برداشت می‌شود، سعی نویسندگان بر این است تا به زبان ساده و قابل‌ِفهم کاربرد دوربین دیجیتال را برای خوانندگان توضیح دهند. این کتاب نوشتهٔ جولی آدرکینگ و سرگی تیماچف است که هر دو کتاب‌های بسیاری در زمینهٔ عکاسی دیجیتال نگاشته‌اند که کتاب عکاسی دیجیتال به زبان آدمیزاد یکی از پرفروش‌ترین آن‌هاست. این کتاب توسط عطیه سادات میرخانی ترجمه شده است.

آن‌چه در آغاز و پس از گشودن کتاب سبب جلب توجه خواننده می‌شود، ساختارشکنی کتاب در روند ارائهٔ شناسنامه و مقدمه است؛  زیرا بلافاصله پس از صفحهٔ جلد در صفحه اول، با عنوانی به نام: برگهٔ تقلب به توضیح مواردی چون وضوح در عکس‌های دیجیتال، فرمت عکس‌های دیجیتال، تنظیم ایسو و راهنمای فرمت فایل برای عکس‌های دیجیتال همراه با تصویر می‌پردازد. سپس به روال معمول کتاب ها به فهرست و مقدمه پرداخته می‌شود.
در مقدمهٔ کتاب به صراحت اشاره شده است که عکاسی دیجیتال دیگر موجی زودگذر نیست و هم‌چنین صرفاً ابزاری در دستان اهل فن و این‌که این کتاب به پرسش‌ها و تعداد بی‌شماری از پرسش‌های دیگر پاسخ می‌دهد؛ همان طور که پنج ویراست اول این کتاب گام‌به‌گام خواننده را با عکاسی آشنا می‌کند، این ویراست عالی نیز که ششمی است به خواننده را یاری می‌کند، تا خود را با آخرین ابزارها و ترفندها و فنون عکاسی دیجیتال هم‌گام کند و از آن‌جا که این کتاب از زبان ساده و گاه طنز استفاده می‌کند مرور و آموزش فنون را برای خواننده لذت بخش می سازد.

کتاب «عکاسی دیجیتال به زبان آدمیزاد» تمامی جنبه‌های عکاسی دیجیتال را در بر می‌گیرد. در این کتاب به مخاطب در جهت انتخاب ابزار و محصولات و هم‌چنین چگونگی تلفیق جدیدترین نوآوری‌ها آموزش داده می شود. علاوه بر این کتاب عکاسی دیجیتال به زبان آدمیزاد ، توضیح می‌دهد که پس از گرفتن عکس‌ با آن چه باید کرد. یعنی جزییات دانلود عکس‌هایی که گرفته شده و چگونگی مرتب کردن آن‌ها و بهترین شیوهٔ چاپ عکس. 

آن‌چه کتاب به طور کل به آن می‌پردازد:
در بخش اول: نگاهی دقیق بر منظره‌یاب دیجیتالی( این بخش به خواننده کمک می‌کند تا کیف دوربین خود را با توجه به نوع عکاسی مورد علاقهٔ خود تجهیز کند و خود را برای شروع ماجراجویی‌های عکاسی آماده کند). در بخش دوم با عنوان استفادهٔ بهینه از دوربین( در این مرحله باید زمان کافی صرف شود تا چگونگی کار با دوربین یاد گرفته شود).
این کتاب در بخش سوم با عنوان از دوربین تا کامپیوتر و فراتر از آن، به آموزش فرآیند انتقال تصاویر به کامپیوتر و طریقهٔ سامان‌دهی آن‌ها را توضیح می‌دهد.
و در بخش چهارم و آخر با عنوان ده‌تایی، ده راه سریع برای تقویت عکاسی و ده سایت عالی برای آشنایی با ابزارها و گفت‌وگو با سایر عکاسان دیجیتال و هم‌چنین ده راه برای حفاظت و مراقبت از ابزار عکاسی را در اختیار خوانندگان می‌گذارد.
با این کتاب یادگیری و استفاده از دوربین دیجیتال بسیارساده‌تر و لذت‌بخش‌تر از پیش است.


نویسنده : فرشته دیانت
عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا

نظرات (0)