عضویت ورود

عکس تهران، 91

عکس تهران ۹۱، ناشر: گالری شمس؛ ۱۵۵صفحه؛ گلاسهٔ چهار رنگ؛ اندازه:۲۱*۱۴ سانتی‌متر؛ فاقد شناسنامه، بدون درج قیمت.


این کتاب در برگیرندهٔ ۷۶عکس از ۷۶ عکاس است که آثارشان در اولین اکسپوی تهران، از ۱۶تا ۲۶ دی سال گذشته، از سوی گالری شمس در خانهٔ هنرمندان ایران برگزار شد. کتاب تقریباً در شکل و شمایل کتاب اکسپوی پاریس است و در هر دو صفحه، عکسی از یک عکاس و معرفی وی به دو زبان انگلیسی و فارسی آمده است. عکس‌هایی که در کتاب چاپ شده است همان‌هایی که در اکسپو به نمایش در آمده بود. اکثر عکاسان جوان هستند و گرایش‌های مختلفی در میان عکس‌های دیده می‌شود. علی جمشیدی مدیر گالری شمس و برپا کننده اکسپو در مقدمهٔ کتاب آورده است:
"این اکسپو هدفش شناسایی هنرمندان جوان و پرکار و گمنام می‌باشد." جمشیدی در ادامه نوشته است: " چند سال پیش به طور اتفاقی به یکی از کافه‌ عکس‌های تهران سر زدم و بر دیوار آن کافه عکس مجموعه‌ای از عکس‌های دختری هفده ساله را دیدم که موضوعی منسجم و اجرایی در خور تحسین داشت. 
وقتی با این هنرمند جوان ملاقات کردم و از او علت ارایة کارهای خود را در یک کافهٔ عکس جویا شدم. در جواب به من گفت: می‌خواهد عکس‌هایش را همهٔ ببینند و مخاطبان عکس‌هایش را در یک کافه عکس بیشتر می‌پسندد.
مجموعه عکس‌های او پرتره‌های خودش بود. در کنار ساعت که عددهای ساعت برعکس ساعت بود و عقربه نداشت. 
درک این جوان در جهت ارایهٔ آثارش برای مخاطبان برایم جدید و پر اهمیت بود." در ادامهٔ این نوشتار آمده است:
" طی دهه‌های اخیر با توسعهٔ ابزار ارتباطی چون اینترنت، عکس دیجیتال نیز میدان تازهٔ این عرصه به شمار می‌آید و این در حالی است که کمتر از یک دهه عکس‌های ایرانی پا به عرصهٔ بازارهای بین‌المللی گذاشته و تبدیل به اثر هنری با ارزش‌های اقتصادی شده است. اگر چه این مرحله هنوز در کشورمان جا نیفتاده ولی بارقه‌های ارزشمندی داشته، اما نباید نکات آسیب‌شناسانه  آن را در نظر نگرفت. موج مارکت تنها جریان‌ساز اقتصادی است و نه محتواساز آن و باید مراقب آسیب‌های مارکت زدگی در حوزهٔ هنرهای معاصر بود و ارایهٔ با کیفیت آثار هنرمندان تمام عرصه‌های هنرهای معاصر و برگزاری اکسپو‌های متعدد از این آسیب جلوگیری می‌کند. در واقع هنر معاصر تلاش در جهت کسب مخاطبان جدید دارد و نه تلاشی برای رضایت‌مندی مخاطبان خاص و تنها این مهم در صورتی اتفاق می‌افتد که همواره هنرمندان نوجو و با استعداد شناسایی شوند و آثارشان ارایه گردد و من امیدوارم که با برگزاری اکسپوهایی از این دست بتوانیم به آن هدف بزرگ نزدیک شویم."
تمامی متون کتاب از جمله همین مقدمه به انگلیسی هم آمده است. کتاب از کیفیت فنی قابل توجه  از جمله صحافی و چاپ خوب برخوردار است. این کتاب در حقیقت کاتالوگ اکسپو محسوب می‌شود و فاقد شناسنامهٔ رسمی و ثبت شده است.


نویسنده : فرشته دیانت
عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا

نظرات (0)